Drukuj stronę

Panel dyskusyjny "Wzorcowy kraj Polska – perspektywy dalszego rozwoju gospodarczego” na Wiedeńskim Uniwersytecie Ekonomicznym 18.10.2016

W dniu 18 października 2016 roku na Wiedeńskim Uniwersytecie Ekonomicznym odbył się panel dyskusyjny pod tytułem „Wzorcowy kraj Polska – perspektywy dalszego rozwoju gospodarczego”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez organizację CEE Cercle, Instytut Języków Słowiańskich przy Wiedeńskim Uniwersytecie Ekonomicznym oraz PAIWG, Polsko-Austriacką Inicjatywę Współpracy Gospodarczej.
 
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją makroekonomicznych wskaźników, jakie zanotowała polska gospodarka w ostatnich latach. Następnie uczestnicy panelu dyskutowali o aktualnej sytuacji gospodarczej, a także szansach oraz ryzykach, przed jakimi stoi największe państwo regionu CEE. Żaden kraj tej części Europy nie zanotował w ostatnich 25 latach tak spektakularnego wzrostu gospodarczego jak Polska. Produkt krajowy brutto (PKB) w przeliczeniu na jednego mieszkańca podwoił się i wzrósł z 32% do 69% średniej Unii Europejskiej. Polska stała się bardzo atrakcyjnym krajem dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, znacząco wzrósł także eksport. Na warszawskiej giełdzie notowanych jest wiele polskich firm, które stale zwiększają swoje zaangażowanie na zagranicznych rynkach, w tym także w Austrii. Polska stała się atrakcyjnym krajem dla zagranicznych studentów oraz dla kadry zarządzającej.
 
Moderacja:
Arnold Schuh, Dyrektor Competence Center for Emerging Markets & CEE
 
Uczestnicy panelu dyskusyjnego:
Henryk Czubek, I Radca Handlowy RP w Austrii
Ulrike Popp, Manager Risk Services AUT/CHE/Balkan, Atradius Kreditversicherung
Michał Szuba, Finance & Controlling Manager CEE w ALPLA oraz Współzałożyciel PAIWG
Nadine Thielemann, Profesor Instytutu Języków Słowiańskich WU Wien

EUR PLN CHARTS